Ukraina

Ukraina buvo užpulta Rusijos 2022 m. vasario 24 d. (Tiksliau, prasidėjo plataus masto invazija, o karas tęsėsi nuo 2014 m.) Žemiau – interaktyvus žemėlapis su situacija 2024 02 24: apytikslė Rusijos okupuota teritorija; okupuoti miestai; miestai, kuriuose vyksta kova dėl kontrolės; teritorija, kurią Ukraina atsikovojo; okupantų bombardavimo vietos (sutartiniai ženklai – viršuje dešinėje).

Šaltiniai: Deep State Map, Military Land, Ministry of Defence, liveuamap, Wikipedia

2022 11 11 maždaug 17 proc. Ukrainos teritorijos yra okupuota Rusijos. Maksimali okupuota teritorija karo eigoje siekė iki 27-28 proc. visos Ukrainos teritorijos.

Daugiau informacijos apie Rusijos karą prieš Ukrainą:

Ukrainiečių sukurtas tinklalapis apie karą: https://war.ukraine.ua/

Nuolat atnaujinamas interaktyvus Ukrainos žemėlapis su svarbiausiais įvykiais – https://liveuamap.com/ (dėl didelės apkrovos dažnai nepasiekiamas, tačiau pakanka keliskart perkrauti)

Atnaujinamas svarbiausių įvykių žemėlapis, sukurtas Centre For Information Resilience – https://maphub.net/Cen4infoRes/russian-ukraine-monitor

Karo video: Rob Lee

Kyiv Independent žurnalistas Illia Ponomarenko

Apie Ukrainą

Ukraina – antra didžiausia pagal plotą šalis Europoje, turinti apie 40 mln. gyventojų. Dėl didelės teritorijos didžiulė ir kraštovaizdžio įvairovė. Didesnę dalį užima bemiškės lygumos – stepės, kurių juodžemiai yra derlingiausios dirvos pasaulyje. Vakaruose įsiterpia Karpatų kalnų lankas, Krymo pietuose yra Krymo kalnai. Rytinėje dalyje yra Ukrainos skydas – geologijoje juo vadinamas regionas, kur į žemės paviršių išeina kristalinės uolienos. Čia gausu geležies, mangano rūdų, anglies telkinių, tad čia susitelkę pagrindiniai kasybos ir pramonės rajonai – Donbasas ir Kryvyj Rihas. Šiaurės vakarų Ukrainoje driekiasi pelkėta ir miškinga žemuma – Polesė, kurios rytinė dalis labai nukentėjo nuo Černobylio katastrofos. Didžiausia upė – Dnipras, skirianti Ukrainą į dvi dalis – Kairiakrantė Ukraina (į rytus nuo Dnipro), ir Dešiniakrantė Ukraina (į vakarus nuo Dnipro). Pats Dnipras sovietmečiu kaip upė buvo praktiškai sunaikintas – didesnė jo vagos dalis Ukrainoje paversta vandens rezervuarais, sukančiais hidroelektrinių turbinas (iš viso yra 6 hidroelektrinės).

Ukrainos žemėlapis

PASTABA. Ukrainos miestų pavadinimai žemėlapiuose pateikiami lotynizuota ukrainiečių kalbos forma (į lietuviškus pavadinimus nebuvo pakeista dėl laiko ir vietos stokos). Lietuviški Ukrainos vietovardžiai pateikiami VLKK – nuoroda.

Demografija

Ukrainos miestai
Didžiausi Ukrainos miestai (>0,2 mln.)

Ukrainos miestų populiacijos dinamika kiek panaši į Lietuvos miestų. Nemažoje dalyje miestų gyventojų skaičius pastaruosius dešimtmečius mažėjo, išskyrus sostinę Kyjivą ir keletą kitų miestų Vakarų Ukrainoje. Išskirtinai ženkliai gyventojų padaugėjo Sevastopolyje, kur po 2014 m. atvyko daug okupantų iš Rusijos.

Gyventojų skaičiaus pokytis didžiuosiuose miestuose 2001-2021 m.
Užsienio migracijos balansas 2021 m. sausio-lapkričio mėn.

Ekonomika

Regioninis BVP Ukrainos srityse 2019 m.

PASTABA. Kyjivo rodiklis išpūstas dėl žymiai didesnės miesto aglomeracijos nei oficialios miesto ribos. Jeigu sulietume Kyjivo miestą su Kyjivo sritimi, bendras santykinis BVP per capita būtų apie 261 proc. Ukrainos vidurkio.

Vidutinis atlyginimas Ukrainos srityse 2021 m. gruodį (skaičiuota UAH:EUR santykiu 1:0,03)
Vidutinis atlyginimas Ukrainos srityse lyginant su šalies vidurkiu 2021 m. gruodį

PASTABA. Krymo, Sevastopolio, Donecko ir Luhansko sričių duomenų nėra arba jie nepilni, kadangi laikinai šiuos regionus yra okupavusi Rusija.

Rusų tautinė mažuma

Rusų tautinė mažuma Ukrainoje ir kitose regiono šalyse. Ukrainoje rusų tautinė mažuma susitelkusi Rytų Ukrainoje ir Kryme, tačiau tik pastarajame rusai sudaro daugumą gyventojų.

Šaltinis: State Statistics Service of Ukraine

Item added to cart.
0 items - 0,00